Mapa strony

ARNET Systemy Zabezpieczeń Elektronicznych 

Tel: 790-622-130 

 Email: kontakt@arnetsystem.pl

ARNET

            Bezpieczeństwo urządzeń BCS, czyli sprzętu do monitoringu wizyjnego oraz telewizji przemysłowej, stanowi Bezpieczeństwo urządzeń BCSbardzo istotną kwestię. Od prawidłowego funkcjonowania rejestratorów czy kamer sieciowych zależy bowiem skuteczna ochrona mienia i ludzi. Należy mieć na uwadze, że każde urządzenie podłączone do internetu, w tym również typu BCS, jest narażone na ataki hakerów. Jak się przed nimi ustrzec? Poniżej przedstawiamy zasady, których przestrzeganie znacząco ogranicza ryzyko wystąpienia ataku.

Zmiana hasła w rejestratorze

            Głównym działaniem pozwalającym zabezpieczyć sprzęt i powstrzymać ataki na urządzenia BCS, jest zmiana haseł użytkowników. Należy zmienić hasło domyślne i ustawić silne, skomplikowane hasło, najlepiej składające się zarówno z dużych i małych liter, jak i cyfr oraz znaków specjalnych.

 

Filtry IP

             W przypadku łączenia się z urządzeniem BCS z jednego, stałego miejsca, czyli przy wykorzystaniu jednego adresu IP, należy uruchomić funkcję filtra IP. W tym celu trzeba dodać jeden własny lub też kilka różnych adresów IP do tzw. „białej listy”, czyli wykazu adresów, z których dozwolone jest łączenie się ze sprzętem. Działanie to blokuje możliwość łączenia się z urządzeniem ze wszystkich pozostałych IP, czyli adresów niepożądanych.

Sieci dedykowane

            Zalecane jest również stworzenie sieci dedykowanych dla rejestratorów oraz kamer. Powinny one być odizolowane fizycznie od sieci telefonicznych, komputerowych czy przemysłowych. Dzięki temu znacznie ogranicza się liczbę punktów, które są narażone na ataki.

Przekierowanie portów w routerze

        Nigdy nie powinno się używać funkcji przekierowania portów DMZ w routerze, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. Wspomniane działanie powoduje przekierowanie wszystkich portów na lokalny adres danego urządzenia. Zaleca się przekierowywanie jedynie tych portów, które się obowiązkowe w celu właściwego działania sprzętu.
Wymienione wyżej metody, nie są jedynymi sposobami na zmniejszenie niebezpieczeństwa i ograniczenie liczby ataków na urządzenia BCS. Jeśli interesuje Państwa to zagadnienie i mają Państwo więcej pytań, zapraszamy do kontaktu – nasi specjaliści chętnie udzielą dodatkowych informacji.