Mapa strony

ARNET Systemy Zabezpieczeń Elektronicznych 

Tel: 790-622-130 

 Email: kontakt@arnetsystem.pl

Instalacje odgromowe posiadają szczegółowe i restrykcyjne normy, które muszą być bezwzględnie przestrzegane. Nasza firma w trosce o jakość świadczonych usług zachowuje wszelkie normy, sprawiając, że są one profesjonalne i bezpieczne.

Normy instalacji odgromowych

Podstawową normą dotyczącą ogólnej ochrony w instalacjach odgromowych jest norma PN-EN 62305 – 1:2008. Norma dotyczy ogólnych wymagań dotyczących ochrony instalacji odgromowej, które odnoszą się do obiektów, jak również ich instalacji, zawartości oraz osób i usług związanych z danym obiektem. Norma ta nie dotyczy jednak urządzeń kolejowych, pojazdów, rurociągów wysokociśnieniowych, a także rurociągów. Norma określa również podstawowe parametry prądu piorunowego, jak również jego skutki działania w zależności od danego obiektu.

Drugą normą dotyczącą zarządzania ryzykiem w instalacjach odgromowych jest norma PN-EN 62305 – 2:2008. Norma ta związana jest przede wszystkim z oszacowaniem ryzyka, które spowodowane jest z wyładowaniem piorunów. Przewiduje ona również dwa rodzaje uderzeń – bezpośrednio w budynek oraz jako wyładowania w ich okolicy. Dzięki temu możliwe jest przewidzenie ryzyka i oszacowanie jego ewentualnych skutków.

Trzecia norma dotyczy uszkodzeń fizycznych obiektów budowlanych oraz zagrożenia życia – jest to norma PN–EN 62305 – 3:2009. Norma zawiera szczegółowe informacje dotyczące ochrony zarówno obiektów przed ewentualnymi uszkodzeniami fizycznymi, jak również istotę ochrony życia osób w nich przebywających. Norma ta uwzględnia także wszelkie przepisy z zakresu konserwacji oraz przeglądu instalacji odgromowej.

Czwarta norma dotyczy urządzeń elektrycznych oraz elektroniki w danym obiekcie – jest to norma PN-EN 62305 – 4:2009. Norma ta odnosi się przede wszystkim do głównych zasad projektowania, wykonana, sprawdzania, utrzymania oraz testowania systemu odgromowego przed oddziaływaniami piorunów – na urządzenia zarówno elektryczne, jak i wewnętrzne elektryczne. Szczegółowo została ona opisana w zakresie tematyki związanej z uziemieniem wyładowań elektrycznych.