Mapa strony

ARNET Systemy Zabezpieczeń Elektronicznych 

Tel: 790-622-130 

 Email: kontakt@arnetsystem.pl

Zastada działania systemu alarmowego SatelDecydując się na inwestycję w system alarmowy, należy szczególną uwagę zwrócić na jego prawidłowy dobór oraz profesjonalny montaż. Niewłaściwie zainstalowane układy alarmowe same w sobie nie stwarzają poważnego zagrożenia dla użytkowników. Takie systemy są jednak bardziej narażone na awarie, a także dają jedynie złudne poczucie bezpieczeństwa.

 


Zasada działania systemu alarmowego

Za nadzór nad systemem alarmowym odpowiada centrala alarmowa, która zarządza wszystkimi elementami zabezpieczającymi - sygnalizatorami, kontrolerami, czujnikami, kamerami oraz okablowaniem.

W przypadku wykrycia nieprawidłowości, system informuje o tym użytkownika. Im większa ilość wejść i wyjść centrali alarmowej, tym większą liczbę urządzeń można do niej podłączyć. Panel konfiguracji pozwala na ustalenie użytkowników, którzy mają dostęp do zmiany ustawień oraz są informowani o pracy poszczególnych elementów systemu. Każda centrala alarmowa posiada też wbudowany dialer, pozwalający na utrzymanie połączenia między systemem alarmowym oraz stacją monitorującą.

Elementy systemu alarmowego

Kluczowe elementy systemu alarmowego to kamery, które odpowiadają za wizualne monitorowanie chronionej przestrzeni. Elementy systemu alarmowegoCzujniki pozwalają na wykrycie zagrożeń, natomiast sygnalizatory za pośrednictwem światła lub dźwięku informują użytkowników o uruchomieniu alarmu. Obecnie stosowane systemy alarmowe wykorzystują czujniki różnego typu, w tym mikrofalowe, gazu, światła, drgań czy dymu. Istnieją też zaawansowane bariery podczerwieni, które mogą wykryć nawet minimalną aktywność w monitorowanym obszarze. W skład systemu alarmowego wchodzą też systemy powiadomień o zagrożeniu, różne blokady oraz elementy zasilania.

Montaż alarmu

Wiele osób decyduje się na samodzielne zainstalowanie systemu alarmowego. Wymaga to jednak sporych umiejętności i doświadczenia, dlatego lepiej skorzystać z pomocy wykwalifikowanych instalatorów. Profesjonalni montażyści przechodzą systematyczne szkolenia branżowe, dzięki czemu są w stanie przeprowadzić montaż kamer oraz innych elementów systemu zgodnie z obowiązującymi standardami. Nie bez znaczenia pozostają względy praktyczne, ponieważ jedynie prawidłowo wykonany montaż alarmu jest w stanie zagwarantować jego bezawaryjne funkcjonowanie. Jeżeli natomiast w przyszłości wystąpi konieczność rozbudowy, konserwacji lub naprawy systemu, wynajęci fachowcy nie będą mieli problemu z zaprogramowaniem, skonfigurowaniem i przyłączeniem nowych urządzeń do centrali.

Wybór wykonawców do montażu alarmu

Wybór wykonawców do montażu alarmuDecydując się na montaż alarmu, warto wybrać doświadczonego i sprawdzonego wykonawcę. W ten sposób uniknąć można współpracy z niekompetentnymi instalatorami, którzy celem uzyskania wyższej marży zainstalują system w sposób niezgodny z normami - np. poprzez podpięcie wielu czujników do wspólnej linii. Takie praktyki zmniejszają koszty robocizny, jednak znacząco obniżają przy tym poziom bezpieczeństwa systemu. Aby uniknąć przyszłych problemów w krytycznych sytuacjach, warto powierzyć montaż kamer oraz innych elementów odpowiednim fachowcom.